Meble stylowe – cechy charakterystyczne
Meble stylowe to dosyć mocny trend na rynku meblarskim, który pojawił się kilka lat temu. To dzięki niemu do naszych mieszkań i domów trafiły współcześnie wykonywane meble, które swoim wyglądem mają imitować meble produkowane w minionych epokach. Fantastycznie wpisują się w stylistykę retro, dodając wnętrzu niepowtarzalnego klimatu.
Cechy charakterystyczne mebli stylowych
Meble stylowe przez wiele osób uważane są za piękne. Swoją stylistyką nawiązują w mniej lub bardziej bezpośredni sposób do mebli antycznych. Pewna grupa tych mebli ma współczesną formę, ale za pomocą rozmaitych technik są one „postarzane”. Taki efekt daje np. bielenie mebli czy dodawanie do niego pewnych elementów ozdobnych, które pojawiały się na przestrzeni kilkuset lat. Wiele zależy od tego, do jakiego okresu chce nawiązać producent.
Oryginalne meble stylowe wykonane są z prawdziwego, litego drewna. Nie ma w nich miejsca na sklejki, płyty wiórowe i okleiny imitujące słoje drewna. Dzięki użyciu prawdziwego drewna fotele stylowe czy stylowe komody są naprawdę solidne i trwałe. Dlatego wybierając meble, warto zwracać uwagę na komponenty użyte do ich produkcji takie, jak drewno bukowe czy okleiny dębowe. Meble stylowe są z pewnością droższe, ale stanowią swego rodzaju inwestycję, bo są w stanie przetrwać lata w nienaruszonym stanie.
Meble stylowe to meble uniwersalne i ponadczasowe. Należą do tej kategorii przedmiotów, które nigdy się nie starzeją. Rzeźbione, dekoracyjne bryły i ciemne wybarwienie drewna sprawia, że takie meble potrzebują odpowiedniego tła i dużej przestrzeni. Niewielkie wnętrza raczej przytłoczą, natomiast efektownie prezentować będą się w dużych salonach na tle białych ścian.
W jaki sposób wykonywane są meble stylowe?
Do produkcji mebli stylowych używa się zazwyczaj surowców wysokogatunkowych, szlachetnych takich, jak drewno, skóry czy jedwabie. Zdobi się je cennymi kruszcami np. złotem albo inkrustuje masą perłową. To raczej ręczna, misterna robota, niż masowa produkcja. Bazą mebli stylowych są masywne drewniane stelaże. Nie posiadają one natomiast współczesnych elementów takich, jak aluminiowe prowadnice czy matowe szkło.